top of page

Coworking — jakie zalety ma współdzielone biuro?


Coworking — jakie zalety ma współdzielone biuro?

Genezą dla nowych rozwiązań są z reguły zmieniające się potrzeby otoczenia, które najzwyczajniej wymagają zaspokojenia. Nie inaczej jest w przypadku coworkingu, którego idea zrodziła się w obliczu zmian, jakie zaszły na przełomie XX wieku w obszarze realizacji obowiązków zawodowych, wykonywanych przez pracowników korporacyjnych czy freelancerów. Na czym dokładnie polega ta koncepcja i jakie są zalety nowoczesnych biur współdzielonych?

Idea coworkingu – jak to się zaczęło?

Nikogo raczej nie powinno zdziwić miejsce, w którym powstała idea coworkingu, oczywiście nie mogła narodzić się ona nigdzie indziej, jak w Stanach Zjednoczonych. Słowo coworking po raz pierwszy pojawiło się w 1999 roku, użyte przez Briana DeKovena w kontekście zaprezentowanej przez niego metody upraszczającej w swojej koncepcji współpracę i spotkania biznesowe. Chciał, żeby ludzie pracowali nad swoimi projektami jak równy z równym, bez podziału na firmową hierarchię. Pomysł skończył się fiaskiem, jednak jeszcze tego samego roku jedna z amerykańskich firm komputerowych – 42 West 24 – najpewniej całkiem przypadkowo, stworzyła specjalną otwartą przestrzeń do pracy dla kilkudziesięciu osób, w której można było wynająć sobie biurko.

Pierwsze biura coworkingowe

W Europie pierwsze współdzielone biuro z prawdziwego zdarzenia zostało otwarte w Austrii w 2002 roku. W Wiedniu w starej fabryce powstało centrum przedsiębiorczości, w którym architekci, konsultanci PR czy freelancerzy mogli pracować. W tym przypadku był to po prostu sposób na wyjście z domu i możliwość pracy wśród innych ludzi. Natomiast w USA w pełni profesjonalne biura coworkingowe, które miały być alternatywą dla wcześniej obleganych przez freelancerów kawiarni, zaczęły licznie powstawać dopiero po 2005 roku.

Ciekawostką jest to, że w Europie za prekursorów coworkingu uważa się berlińskie hakerskie społeczności, które w latach 90. XX wieku spotykały się w określonych miejscach, nawiązując kontakty i wymieniając się swoją wiedzą i umiejętnościami. Co istotne, miejsca te były zaopatrzone w odpowiednią infrastrukturę, która umożliwiała szlifowanie cybernetycznych umiejętności.

Korzyści przestrzeni coworkingowej

Dzisiaj biura współdzielone są standardem także w Polsce, a w ostatnich latach powstaje ich coraz więcej. Z pewnością nie bez znaczenia dla rosnącego zainteresowania tego typu przestrzenią jest popularyzacja pracy zdalnej. Strefy coworkingowe są bowiem tworzone z myślą o tych, którzy mogą właśnie w ten sposób realizować swoje zawodowe obowiązki. Dlaczego wolni strzelcy, przedsiębiorcy czy osoby na home office tak chętnie korzystają z tego typu miejsc?


Coworking — jakie zalety ma współdzielone biuro?Zalety przestrzeni coworkingowych:

  • profesjonalne wyposażenie – biurka, krzesła, często sprzęt komputerowy czy drukarki

  • kompleksowa infrastruktura – dostęp do prądu, Internetu, czasami również kuchni

  • towarzystwo innych osób – możliwość nawiązywania rozmów, budowania relacji i zdobywania kontaktów biznesowych, większe źródło inspiracji

  • niskie lub nawet brak kosztów związanych z wynajęciem biura – istnieje coraz więcej darmowych przestrzeni coworkingowych

  • możliwość wyjścia z domu – praca zdalna i brak kontaktu ze światem zewnętrznym może prowadzić do złego samopoczucia, a nawet wypalenia zawodowego i szeregu innych negatywnych skutków

  • elastyczność – możliwość korzystania z przestrzeni w różnych godzinach, w sposób dostosowany do potrzeb


Jak widać, coworking nie tylko umożliwia wygodną pracę zdalną, ale tworzy również bezpieczną i komfortową przestrzeń wspólną, w której można swobodnie wymieniać się z innymi pomysłami czy nawiązywać nowe znajomości.

Biuro współdzielone – dla kogo?

Przestrzeń coworkingowa to świetna opcja dla wszystkich, którzy mogą wykonywać swoją pracę zdalnie. Oczywiście pierwszym nasuwającym się skojarzeniem są wszelkiego rodzaju freelancerzy czy osoby pracujące w trybie home office. Na tym jednak nie koniec. Z tego typu przestrzeni korzystają również różnego rodzaju przedsiębiorcy, a nawet naukowcy.


Pod względem stricte zawodowym jest tutaj olbrzymi stopień zróżnicowania, ponieważ strefa coworking doskonale sprawdza się zarówno w przypadku architektów, prawników, programistów, księgowych, brokerów czy analityków, jak i grafików, dziennikarzy, pisarzy, artystów, sprzedawców czy nawet youtuberów i osób pracujących w social mediach albo naukowców, nauczycieli czy studentów. Praktycznie każdy, kto do pracy potrzebuje jedynie biurka i krzesełka oraz Internetu, może pracować w biurze współdzielonym z innymi osobami.

Strefa coworking w kompleksie Izera Park

O ile biur coworkingowych pojawia się w przestrzeni coraz więcej, o tyle rozwiązanie to nie jest czymś, co można zazwyczaj spotkać w apartamentowcach. W kompleksie Izera Park przewidziano jednak miejsce na tego typu strefę, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z dużego zapotrzebowania na takie przestrzenie. Pozwala ona bowiem na skuteczne, proste i wygodne rozdzielenie życia domowego od zawodowego, bez konieczności korzystania z zewnętrznych biur coworkingowych. Jest to także świetna okazja do nawiązywania i podtrzymywania sąsiedzkich znajomości. W przypadku gości wakacyjnych będzie to natomiast idealny sposób na załatwienie nagłych czy pilnych spraw zawodowych, w przyjaznych i komfortowych warunkach.Comments


bottom of page