top of page

Jest mnóstwo powodów, 
aby wybrać się w góry...

ZNAJDŹ UKOJENIE W GÓRACH IZERSKICH

Świeradów Zdrój to wyjątkowe miejsce, które łączy walory uzdrowiskowe z malowniczymi krajobrazami i bogatą ofertą rekreacyjną. To idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku, zdrowotnej regeneracji, aktywnego spędzania czasu na łonie natury oraz chętnych do odkrywania kulturalnych i historycznych atrakcji regionu. Latem możesz oddać się rowerowym wyprawom po leśnych trasach, albo spacerem dotrzeć po najlepsze naleśniki z jagodami na Halę Izerską do Chatki Górzystów. To też świetna okazja do podziwiania Drogi Mlecznej w Parku Ciemnego Nieba. Okres jesienny to doskonała okazja do odkrywania malowniczych szlaków turystycznych, gdzie barwne liście zachęcają nas do wędrówki po ich złocistych dywanach. Las staje się paletą soczystych odcieni: od złotego, przez czerwień, pomarańcz, aż po brązy. W miarę jak zmierzamy w głąb górskich szlaków słyszymy przyjemny szmer górskich strumyków, który wprowadza nas w spokój i harmonię z naturą. Zima to oczywiście czas śnieżnych szaleństw, zaledwie 300 metrów od naszych apartamentów będziesz miał do dyspozycji 2,5 kilometrową oświetloną trasę narciarską na Stóg Izerski z najnowocześniejszą w Polsce koleją gondolową. Jeśli uprawiasz biegówki, to nie musimy przedstawiać Polany Jakuszyckiej zwanej polską stolicą nart biegowych. Tutaj sezon wypoczynkowy trwa cały rok.

Skorzystaj z naszego przewodnika po Świeradowie Zdroju! POBIERZ

 
 

TRASY NARCIARSKIE

Przemierzaj  śnieżne szlaki, oddychaj górskim powietrzem i delektuj się zachwycającymi widokami.

W Świeradowie Zdroju znajdziesz różnorodne trasy dla narciarzy i snowboardzistów. Zjazd ze Stogu Izerskiego to główna trasa narciarska w Świeradowie Zdroju z najnowocześniejszą w Polsce koleją gondolową. Trasa jest dobrze przygotowana, o różnym stopniu trudności co sprawia, że jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Na osoby stawiające pierwsze kroki na nartach czekają wyciągi krótsze, ale również przygotowane w profesjonalny sposób. Nie zapominajmy o biegówkach! Ze względu na długi czas zalegania śniegu w okolicy Świeradowa-Zdroju i Jakuszyc, Góry Izerskie posiadają najlepszą w Polsce sieć tras narciarstwa biegowego. Zorganizowanych jest ponad 100 kilometrów tras o rożnym stopniu trudności.

IZERA_PARK_LOGO_gold_bez_tla_edited.png

TRASY ROWEROWE

Świeradów Zdrój i Góry Izerskie nazywane są Rowerową Krainą, a nawet Rowerowym Rajem! Tutaj każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś dla siebie, a przebojem ostatnich sezonów są trasy rowerowe Single Track, autorstwa walijskiego twórcy szlaków rowerowych - Dafydda Davis’a. Doskonale przygotowane i wyprofilowane trasy rowerowe o łącznej długości 80 kilometrów, przebiegają  przez malowniczą okolicę po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich. Szlaki rowerowe Single Track podzielone są na cztery stopnie trudności. Najłatwiejsza pętla jest dwukierunkowa, po trudniejszych można przemieszczać się tylko w jednym kierunku. Rodziny z dziećmi mają świetne bezpieczne miejsce na wspólną wycieczkę. Ambitniejsi cykliści  mają okazją poczuć odpowiedni poziom adrenaliny. Góry Izerskie dają również możliwość wycieczek rowerowych w wyższych partiach gór nawet do 1100 m n.p.m. Sieć dobrze utrzymanych szutrowych i asfaltowych dróg i dróżek pozwala zwiedzić tę część Sudetów wzdłuż i wszerz. Dużym ułatwieniem jest wjazd z rowerem  Kolejką Gondolową na Stóg Izerski i rozpoczęcie wycieczki z tego szczytu.

DOM ZDROJOWY Z HALĄ SPACEROWĄ

Odkryj piękno dawnych czasów i pozwól się oczarować niepowtarzalnej architekturze. Dom Zdrojowy to nie tylko budowla - to świadek przeszłości i duma miasta. Jego historia sięga daleko wstecz, przenosząc nas do czasów, gdy Świeradów Zdrój zdobywał sławę uzdrowiska. Urokliwy, bogato zdobiony budynek został wybudowany w 1899r na fundamentach Domu Źródlanego, który spłonął cztery lata wcześniej. Zachowany w oryginalnym stylu, obiekt emanuje duchem dawnych epok, co sprawia, że odwiedzający czują się jakby przenieśli się w czasie. Położony na południowo-wschodnim podnóżu Stogu Izerskiego, stanowi jedną z głównych atrakcji Świeradowa Zdroju. W zabytkowym budynku znajduje się pijalnia wody mineralnej (szczawy radonowo-żelaziste) oraz najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa i to nie byle jaka, bo ma długość aż 80 metrów. Wykonana z drewna modrzewiowego z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch. Umiejscowienie Domu Zdrojowego w otoczeniu malowniczej przyrody wzbogaca jego urok. Wzrok umyka na okoliczne wzgórza, a wiekowe drzewa dodają wyjątkowego charakteru temu pięknemu budynkowi. Świeradów Zdrój, z ogromnym szacunkiem dla swojego dziedzictwa, z dumą zachowuje to architektoniczne arcydzieło.

PIESZE WĘDRÓWKI

Piesze wędrówki po Świeradowie-Zdroju to prawdziwa przyjemność. Nasze sąsiedztwo oferuje wiele malowniczych szlaków i tras turystycznych. Dzięki łagodnym podejściom, Góry Izerskie są idealnym miejscem na rodzinne górskie wyprawy. Spacer po zabytkowych uliczkach miasta, czy uzdrowiskowym deptaku z pijalnią wód mineralnych, odwiedzenie lokalnych kawiarni- to świetny sposób na spędzenie leniwego wieczoru.

IZERA_PARK_LOGO_gold_bez_tla_edited.png

DEPTAK UZDROWISKOWY

Deptak uzdrowiskowy rozciąga się przez centrum miasta, tworząc malowniczy trakt spacerowy o długości 1,5 kilometra. Jest to piesza strefa, gdzie ruch pojazdów został ograniczony, by zapewnić komfortowe korzystanie z tej przestrzeni. W chodnikach umieszczono płaskorzeźby z wizerunkiem żaby - symbolu miasta. Znajdziecie tu wiele fontann z uzdrowiskowymi wodami, które posiadają właściwości lecznicze. Deptak uzdrowiskowy w Świeradowie-Zdroju to nie tylko miejsce na relaksujące spacery, ale także serce miasta, w którym można doświadczyć wyjątkowego klimatu uzdrowiska. To przestrzeń, która zachwyca swoją atmosferą, urokliwymi widokami i bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych i artystycznych, jak koncerty, wystawy, festiwale i pokazy.

PARK CIEMNEGO NIEBA

Izerski Park Ciemnego nieba powstał w 2009 roku jako pierwszy w Polsce oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. To unikalne miejsce, które powstało z myślą o propagowaniu wiedzy na temat astronomii, ochronie nocnego nieba oraz edukacji ekologicznej. Jest to obszar, w którym minimalizuje się zanieczyszczenie światłem sztucznym, aby zapewnić jak najlepsze warunki do obserwacji nocnego nieba. Widoczność jest tutaj 40 razy większa w porównaniu do obszarów miejskich, dzięki czemu możliwe jest podziwianie tysięcy gwiazd, planet, mgławic i innych obiektów kosmicznych. Specjalnie zorganizowane wydarzenia, takie jak nocne obserwacje gwiazd, plenerowe prelekcje, warsztaty i pokazy, pozwalają uczestnikom zgłębić tajemnice Wszechświata i poznać fascynujące aspekty astronomii.

Górskie uzdrowisko dla aktywnych

bottom of page