top of page

Szlaki turystyczne ze Świeradowa Zdroju, które musisz poznać


Szlaki turystyczne ze Świeradowa Zdroju

Ciekawy wybór szlaków turystycznych to jedna z największych zalet Świeradowa Zdroju. Co ważne, można na nie wejść już praktycznie w centrum miasta, dzięki czemu w niezwykle wygodny i prosty sposób wyruszymy eksplorować najpiękniejsze zakątki Gór Izerskich. Na jakie świeradowskie szlaki warto się wybrać w pierwszej kolejności? Gdzie prowadzą i jakie atrakcje na nich spotkamy?

Kolory szlaków turystycznych – o tym warto wiedzieć!

Zanim zajmiemy się szlakami turystycznymi w Świeradowie Zdroju, na które warto się wybrać, dobrze jest poruszyć kwestię ich kolorowego oznaczenia. Wbrew dość powszechnej, ale niestety całkowicie błędnej opinii, kolory nie oznaczają wcale stopnia trudności danego szlaku pieszego. W rzeczywistości określają one po prostu funkcję szlaku. Jak to zatem wygląda w praktyce?


Znaczenie kolorów szlaków turystycznych:

  • Kolor czerwony – kolor ten z reguły oznacza główny szlak turystyczny regionu, traktowany jako najważniejszy, który może być również najbardziej atrakcyjny pod względem turystycznym.

  • Kolor niebieski – są to szlaki długie, czyli trasy dalekobieżne.

  • Kolor zielony – szlak raczej krótki, który zazwyczaj prowadzi do jakichś charakterystycznych miejsc lub punktów widokowych.

  • Kolor żółty – najczęściej jest to szlak przejściowy, łączący dwa inne szlaki.

  • Kolor czarny – jest to najczęściej szlak dojściowy, który pozwala dotrzeć do bardziej istotnych tras, może być długodystansowy.


W Świeradowie Zdroju  i Górach Izerskich znajdują się szlaki oznaczone każdym z powyższych kolorów, dlatego warto zapamiętać sobie, co dana barwa oznacza. Przy czym zdarza się, że przez poszczególne fragmenty tras będziemy przemieszczać się na dwóch czy trzech szlakach jednocześnie, ponieważ biegną one tą samą drogą. Zawsze w tej sytuacji pilnujemy tego szlaku, który ma nas doprowadzić do wybranego wcześniej celu podróży.

O tym gdzie prowadzi dany szlak informują również specjalne oznaczenia na trasie, umieszczane najczęściej na rozstajach dróg. Zawierają one także informacje o czasie dotarcia do danych punktów podróży. Przejdźmy zatem już do tego, jakie szlaki są prawdziwym must have w czasie eksploracji Gór Izerskich.


Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza – szlak czerwony

Jeśli mówimy już o Świeradowie Zdroju i Górach Izerskich oraz trasach turystycznych, to nie można pominąć najbardziej znamienitego szlaku całych Sudetów, który właśnie w tym miejscu się zaczyna. Jest to Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, który biegnie – od Świeradowa Zdroju przy ul. Dworcowej 1 aż do stacji kolejowej w Prudniku w województwie opolskim. Szlak ten ma długość około 440 km.

Oczywiście w swojej kompletnej wersji nie jest on raczej dedykowany dla wczasowiczów spędzających urlop w Górach Izerskich, ponieważ szacowany czas jego przejścia w jedną stronę to ponad 120 godzin. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego spory kawałek prowadzi przez ciekawe izerskie atrakcje – właśnie tym szlakiem można dojść na Stóg Izerski czy do Schroniska Wysoki Kamień, mieszczącego się na Wysokim Kamieniu – szczycie Wysokiego Grzbietu, leżącym pomiędzy Świeradowem Zdrojem a Szklarską Porębą.


Czerwone szlaki turystyczne w Świeradowie ZdrojuŚwieradów Zdrój – Stóg Izerski – Świeradów Zdrój – szlaki czerwony i niebieski

Jest to świetny szlak na sam początek przygody z Górami Izerskimi – dość prosty i stosunkowo krótki. Co najważniejsze, jest to szlak pętla, czyli kończymy podróż tam, gdzie ją rozpoczęliśmy, jednak niemalże przez cały czas idziemy inną drogą, dzięki czemu nie jest nudno czy monotonnie.


Na szlak na Stóg Izerski (1105 m n.p.m.), jednego z najwyższych szczytów Gór Izerskich, leżącego na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, można wejść przy Parku Zdrojowym, na skrzyżowaniu ulicy Parkowej i Zdrojowej. Ruszamy szlakiem czerwonym i niebieskim, które biegną równolegle. Po chwili skręcamy jak wskazuje szlak i idziemy obok Domu Zdrojowego przez Park Orkiestr Wojska Polskiego obok Sztucznej groty stalaktytowej, kierując się na ujęcie wody w Świeradowie Zdroju, skąd odbijamy szlakiem czerwonym na Nową Drogę Izerską, zmierzając w okolice Domu wypoczynkowego Czeszka. Tam obok parkingu znajduje się zejście na ścieżkę prowadzącą już czerwonym szlakiem na szczyt Stogu Izerskiego.


Czas przejścia szlaku od Parku Zdrojowego i z powrotem zajmuje około 4:16 h. Do pokonania mamy dystans 13,5 km. Po drodze mijamy m. in. górną stację kolei gondolowej, schronisko na Izerskim Stogu, Polskie źródło Izery i Polanę Izerską, gdzie odbijamy z czerwonego na niebieski szlak i zmierzamy do jednej z największych atrakcji regionu – wieży widokowej Sky Walk. Jest to zatem całkiem przyjemna wyprawa, przynajmniej na połowę dnia, a nawet i na cały, jeśli będziemy chcieli nacieszyć się widokami i atrakcjami okolicy.

Wyprawa na Stóg Izerski z Izera Park

Mieszkańcy Izera Park mogą natomiast wygodnie wjechać na Stóg Izerski koleją gondolową, znajdującą się zaledwie 300 metrów od kompleksu, a następnie poruszając się po szlaku czerwonym i niebieskim zrobić swoją pętlę zmierzając na Izerską Polanę i do wieży widokowej Sky Walk, kierując się następnie do Parku Zdrojowego, gdzie na ul. Spacerowej można wejść na szlak czarny, którym dotrzemy do skrzyżowania ul. Źródlanej z Zakopiańską. W takiej konfiguracji trasa zajmuje około 3:30 h (licząc z wjazdem na Stóg Izerski koleją gondolową – czas około 8 minut) i ma dystans około 11 km.

Świeradów Zdrój – Sępia Góra – Świeradów Zdrój – szlak niebieski, zielony i żółty

Trzecim ciekawym szlakiem ze Świeradowa Zdroju jest ten, który prowadzi na Sępią Górę (828 m n. p. n.) – tym razem szczyt Grzbietu Kamienieckiego, leżącego po drugiej stronie miasta. Jeśli chcemy zrobić większą pętlę, to będziemy poruszać się przede wszystkim dwoma szlakami, zielonym i niebieskim (przez chwilę również niebieskim i żółtym).


Wybór drogi na szczyt jest dowolny, chociaż trzeba mieć na uwadze, że krótsza niebieska trasa jest nieco bardziej wymagająca niż dłuższa zielona, momentami jest bowiem bardzo stroma. Zrobienie całej pętli, zaczynając od ul. Dworcowej w Świeradowie Zdroju, następnie wchodząc na Sępią Górę, przechodząc Pod Sępią Górą i wracając do punktu wyjścia, zajmuje około 2:20 h. Dystans do pokonania wynosi natomiast około 6,6 km.


Można oczywiście wybrać jeden ze szlaków, którym zarówno wejdziemy, jak i zejdziemy z Sępiej Góry. Jeśli wybierzemy krótszy niebieski, czas pokonania drogi w jedną stronę zajmie około 1:12 h, z dystansem wynoszącym 2,4 km. W przypadku trasy zielonej, z której należy w pewnym momencie odbić na szlak żółty, dodatkową atrakcją jest możliwość podziwiania płaskorzeźb stworzonych przez lokalnego artystę, stanowiących Golgotę Izerską. W tym przypadku trasa w jedną stronę zajmuje około 1:47 h, z dystansem do pokonania wynoszącym 4,4 km.


Powyższe trasy nie są oczywiście jedyne, na jakie warto się wybrać w czasie zwiedzania Gór Izerskich, można je jednak zaliczyć do tych podstawowych, które pozwolą zapoznać się z pięknem regionu, stanowiąc równocześnie wstęp do dalszej eksploracji.
Comments


bottom of page