top of page

Wieża widokowa na Młynicy – miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Świeradowie!WIEŻA WIDOKOWA NA MŁYNICY

Świeradów Zdrój to miasto, w którym nie brakuje miejsc do podziwiania wspaniałej panoramy Gór Izerskich. Jednym z nich jest wieża widokowa na Młynicy. Obiekt został otwarty w 2022 roku. Obok spektakularnych wrażeń wizualnych można liczyć tutaj na proste, szybkie i wygodne podejście. Co ważne, wstęp na wieżę jest darmowy. A to nie koniec atrakcji, jakie oferuje!


Wieża widokowa na Młynicy – najważniejsze informacje

Wybudowana w 2021 r. i udostępniona do użytku w 2022 r. wieża widokowa na Młynicy stanowi jedną z największych i całkowicie darmowych atrakcji Świeradowa Zdroju. Stalowa konstrukcja o wysokości 33,8 metrów, wznosi się dumnie na Młynicy, jednym ze szczytów Wysokiego Grzbietu, mierzącym 653 m. n. p. m., co pozwala zyskać wspaniały widok na panoramę Gór Izerskich.


Na najwyższy taras widokowy wieży na Młynicy prowadzą kręte schody, wykonane z krat pomostowych, ze 148 stopniami. Tarasy są dwa. Pierwszy z nich znajduje się na wysokości 15,5 metra, a drugi na wysokości 23,7 metra. Turyści mogą obserwować przepiękne krajobrazy również za pomocą darmowych lunet obserwacyjnych oraz kamery panoramicznej i kamery do obserwacji widnokręgu.


Unikalna konstrukcja wieży widokowej na Młynicy

Zanim powstał obecny obiekt, w planach władz miasta była wieża widokowa w kształcie stonogi, o wysokości 55 metrów. Temat jej budowy pojawił się już 2014 roku. Inwestycja się nie powiodła, a w miejsce pierwotnej propozycji, pojawiła się obecna wieża, którą udało się wybudować i nie można jej odmówić wyjątkowej, jak na górskie warunki, prezencji.


Wieża widokowa na Młynicy odznacza się bowiem bardzo ciekawą konstrukcją, nawiązującą swoim stylem do kształtu żagla, co czyni ją niezwykle ciekawym obiektem, wyróżniającym się w okolicznym krajobrazie. Z daleka wygląda tak, jakby przemierzała szmaragdowe fale izerskich lasów, zmierzając odważnie w kierunku samego Świeradowa Zdroju, a dwa tarasy widokowe niczym bocianie gniazda, pozwalają eksplorować okoliczny krajobraz. Wizja projektantki wieży, mgr inż. Patrycji Sinki, doskonale wpasowała się w krajobraz Gór Izerskich, tworząc coś bardzo oryginalnego i pięknego.


Widoki z wieży na Młynicy w Świeradowie Zdroju

Z podestów widokowych wieży na Młynicy można podziwiać przepiękną panoramę Świeradowa Zdroju, Gór Izerskich  i Pogórza Izerskiego. Widoczne są z niej szczyty, takie jak Opaleniec, Stóg Izerski czy Sępia Góra. W oddali można również dostrzec drugą wieżę widokową Świeradowa, mierzącą 62 metry Sky Walk. W celu ułatwienia orientacji w terenie, na barierkach zamontowano tabliczki z opisem szczytów i miejscowości, jakie można w danym kierunku obserwować.Wieża widokowa na Młynicy – jak tam trafić?

Do wieży widokowej na Młynicy prowadzi prosta droga, nie ma tam niestety wyznaczonego szlaku. Obiekt znajduje się zaraz obok popularnej trasy rowerowej Single Track Zajęcznik, prowadzącej na Zajęcznik, inny szczyt Wysokiego Grzbietu. Niedaleko wieży znajduje się również inna wielka Świeradowska atrakcja – kolej gondolowa na Stóg Izerski.


Z pobliskiego parkingu mieszczącego się przy ul. Strażackiej można dojść do wieży w około 10 minut. Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i wejść na prowadzącą do lasu szeroką, gruntową drogę. Do pokonania mamy dystans zaledwie 350 metrów. Dojście na wieżę jest proste i niewymagające, z powodzeniem poradzą sobie z nim dzieci czy starsze osoby. Dodatkowo po drodze napotkamy zadaszoną ławkę i stolik przy którym można sobie posiedzieć.


Wieża widokowa na Młynicy to świetna atrakcja, która jest naprawdę łatwo dostępna. Gwarantuje wspaniałe widoki i sama w sobie jest niezwykłą konstrukcją, która dodaje wyjątkowego charakteru zarówno miastu, jak i Izerskim Górom. Od apartamentów Izera Park dzieli ją około 600 metrów, wystarczy zatem krótki spacer, aby cieszyć się zjawiskowymi widokami!ความคิดเห็น


bottom of page