top of page

Wodospad Kwisa – gdzie się znajduje i jak do niego dotrzeć?WODOSPAD KWISA

Wytaczająca szlak doliny biegnącej przez Pogórze Izerskie i wpleciona w tętniący życiem miejski krajobraz Świeradowa Zdroju, rzeka Kwisa jest nieodłącznym elementem izerskiego krajobrazu. I to właśnie na niej znajduje się jeden z bardziej efektownych wodospadów Dolnego Śląska. Jest to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Cieszy się popularnością zarówno latem, jak i zimą. W tym ostatnim przypadku można natknąć się w okolicy na amatorów zimowych kąpieli. Jak dotrzeć na wodospad na Kwisie?


Rzeka Kwisa w Górach Izerskich – najważniejsze informacje

Rzeka Kwisa płynie wartkim nurtem, tworząc dolinę Kwisy pomiędzy dwoma grzbietami Gór Izerskich – Grzbietem Kamienickim na północnym wschodzie i Wysokim Grzbietem na południowym zachodzie. Wypływa z zachodnich zboczy Izerskich Garbów, jej źródło znajduje się na wysokości 1020 m. n. p. n..


Kwisa jest osią, wokół której leży Świeradów Zdrój i okoliczne miejscowości, takie jak Mirsk, Gryfów Śląski, Leśna, Lubań czy Nowogrodziec. Na jej drodze – pomiędzy Gryfowem Śląskim i Leśną – wybudowane dwie zapory, dzięki czemu Kwisa tworzy dwa malownicze jeziora – Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie. Kwisa jest lewym dopływem Bobru. Ma długość 126,8 kilometrów.


Wodospad na Kwisie to sztucznie utworzona kaskada, której wysokość szacowana jest na około 4 metry. Koryto Kwisy jest w tym miejscu dość szerokie, co tworzy wyjątkowy klimat. Jest to największa kaskada na Kwisie, która zmniejsza duży spadek, jakim charakteryzowała się na tym odcinku rzeka. Jej utworzenie pozwoliło na spowolnienie gwałtowności nurtu.


Wodospad na Kwisie – spokój, natura i odpoczynek

Góry Izerskie mają swoją wyjątkową atmosferę, idealną do rekreacji i wypoczynku na łonie natury. Wodospad Kwisa jest jednym z tych piękniejszych miejsc, w których można wziąć głębszy oddech i oddać się przyjemności przebywania w niezwykle kojącym otoczeniu przyrody. Pomimo tego, że kaskada na Kwisie jest dość znanym punktem na turystycznej mapie Świeradowa Zdroju, to sama trasa na wodospad nie jest precyzyjnie oznaczona. Daje to wrażenie poruszania się po dzikim terenie, co spodoba się miłośnikom naturalnych krajobrazów. Zwarta roślinność i panująca wokół atmosfera daje poczucie intymności, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jest to dość popularne miejsce.Kaskada nad Kwisą – świetna atrakcja latem i zimą

Latem piękno wodospadu na Kwisie uwidacznia szmaragdowa zieleń okolicznych traw i przebijające się dość mocno promienie słoneczne, co w połączeniu z majestatycznym lasem robi spektakularne wrażenie. Nie bez powodu Wodospad Kwisy jest bardzo chętnie fotografowany.


Zimą jest równie pięknie, co dostrzegają i doceniają nie tylko miłośnicy pieszych wędrówek, ale także amatorzy zimowych kąpieli. Wodospad Kwisy jest bowiem popularnym miejscem do morsowania. Jeśli już pokonamy strome zejście nad sam wodospad, to samo wejście do rzeki i wyjście z niej w okolicy wodospadu jest bardzo proste. Woda jest krystalicznie czysta i przejrzysta.


Wodospad Kwisy – punkt na Szlaku Śladem Izerskich Tajemnic

Szlak Śladem Izerskich Tajemnic to świetna forma aktywnej zabawy, która czyni zwiedzanie Gór Izerskich jeszcze ciekawszym. Jest to szlak obejmujący 22 atrakcje Świeradowa Zdroju, w których umieszczono specjalne głazy z dużymi płaskorzeźbami odwzorowującymi piktogramy. Zabawa polega na tym, aby każdy odkryty przy konkretnej atrakcji piktogram odkalkować na kartce. Wystarczy ją przyłożyć do piktogramu i przy pomocy kredki odbić na niej wzór.


Po zebraniu przynajmniej 15 kalek można zgłosić się do Miejskiego Centrum Kultury i Promocji Gminy „Stacja Kultury” i otrzymać pamiątkowy Certyfikat Odkrywcy. Wodospad Kwisy również jest na trasie, tym samym warto zwrócić uwagę na znajdujący się przy nim głaz i wziąć udział w zabawie. Nie daleko od wodospadu Kwisy znajduje się kolejny głaz – na Sępiej Górze, która jest świetnym miejscem widokowym.


Wodospad na Kwisie – jak do niego dotrzeć

Dotarcie na Wodospad Kwisy jest dość proste. Rzeka biegnie bowiem wzdłuż głównej drogi (ul. Nadbrzeżna) prowadzącej ze Świeradowa Zdroju do Szklarskiej Poręby. Wejście na szlak prowadzący do Wodospadu Kwisy znajduje się tuż za ostatnimi zabudowaniami. Punktem orientacyjnym jest tartak Zakładu Przemysłu Drzewnego Świeradów. Poruszając się w kierunku Szklarskiej Poręby, wystarczy mniej więcej na wysokości tartaku zjechać w stronę lasu drugim zjazdem – skręcając w lewo. Znajduje się tam leśny parking, z którego jest zaledwie około 200 metrów do kaskady. Samo zejście nad wodospad jest nieco strome i wymagające, ale spektakularne widoki na dole są tego warte.Na wodospad Kwisy można wybrać się piechotą z Domu Zdrojowego, pokonując dystans około 5 kilometrów. Rozpościerający się nad Kwisą Grzbiet Kamieniecki również oferuje szereg ciekawych punktów widokowych i tajemniczych zakątków. Co prawda mało jest na nim wyznaczonych szlaków turystycznych, jednak jest tam wiele atrakcyjnych miejsc, takich jak Kozia Szyja, Kamienne Wały, szczyty – Kamienica, Jastrzębiec, Czepiec, Niedźwiednik i Sępia Góra (znajdują się one na niebieskim szlaku do Świeradowa Zdroju) czy Polana Czarownic na Babiej Przełęczy.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page