top of page

Podziemna trasa turystyczna w okolicy Świeradowa ZdrojuPODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W ŚWIERADOWIE ZDROJU

Dolny Śląsk to region, który ma bardzo bogatą tradycję górniczą, czego efektem są liczne sztolnie i kopalnie, których tajemnicze korytarze rozpalają wyobraźnie wszystkich miłośników podziemnej eksploracji. Niedaleko Świeradowa Zdroju znajduje się niezwykła podziemna trasa turystyczna, która jest wspaniałą atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci powyżej 6 roku życia. Jest to jedna z najstarszych polskich kopalni, która znajduje się w pobliskiej Krobicy. Dlaczego warto ją odwiedzić?


Kopalnia św. Jana – ponad 500-letnie podziemia

Izerskie Góry to nie tylko wspaniałe wzniesienia i szczyty, ale także podziemia, które powstały w wyniku wielowiekowej eksploatacji rud cyny i kobaltu. Górnicza tradycja Dolnego Śląska i tutaj odbiła swoje piętno. W twardych skałach przez wieki wykuwano podziemne tunele. Dzisiaj są jedną z największych okolicznych atrakcji, zabierając w świat tajemniczych podziemi, kryjących ciekawe historie i legendy. 


Eksploatacja górnicza Krobicy, Gierczyny i Przecznicy trwała z przerwami od XVI do XIX wieku. Początkowo wydobycie dotyczyło kasyterytu (cyny), rzadkiego minerału, który występuje tylko w niektórych regionach Ziemi. Jego okoliczne złoża zostały jednak wyczerpane już XVII wieku. Aktualnie w Górach Izerskich znajdują się pozabilansowe złoża, które przez brak wydajnej technologii obróbki nie nadają się do eksploatacji.


Brak większych rezultatów z wydobycia cyny nie zniechęcił górników i w XVIII wieku rozpoczęto eksploatację rudy kobaltu w krobickiej sztolni św. Leopolda. Dzisiaj sztolnie Jan i Leopold łączą imponujące kręcone schody, które są jedną z atrakcji podziemnej trasy turystycznej.Podziemna ścieżka edukacyjna – GEOPARK Kopalni św. Jana

Nieczynne podziemne wyrobiska korytarzowe, wydrążone w poszukiwaniu cennych kruszców, zostały zaadaptowane w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na dydaktyczno-turystyczną ścieżkę GEOPARK – Śladami dawnego górnictwa kruszców. Prace budowlane rozpoczęto w 2010 roku, a otwarcie podziemnej trasy turystycznej miało miejsce w roku 2013. Zadaniem projektu jest szerzenie wiedzy o dziedzictwie górniczym regionu – tradycjach, zwyczajach oraz technikach wydobywczych, jakie przez wieki były stosowane w Górach Izerskich.


Podziemna trasa turystyczna z przewodnikiem

Nie ma możliwości samodzielnego poruszania się po kopalni. Po zjawiskowych podziemiach w Krobicy turystów oprowadza przewodnik, który zna bogatą i ciekawą historię obiektu oraz jego okolic. Same podziemia robią ogromne wrażenie, jeśli jednak dodamy do tego opowieści przewodnika, wszystko nabiera głębi i wyjątkowego klimatu. W czasie trwającej około godziny wycieczki zwiedzający przemierzają 350-metrową trasę biegnącą dawnymi wyrobiskami kopalni św. Jana i sztolni św. Leopolda.


Po drodze znajdują się specjalne wystawy i eksponaty, które przybliżają technikę i dzieje wydobycia rud cyny. Trasa jest urozmaicona, prowadzi w większości przez dość wąskie chodniki, a połyskujące w przytłumionym świetle kamienne ściany stwarzają wyjątkową atmosferę.


Zwiedzanie podziemi Gór Izerskich

Kopalnia św. Jana jest czynna cały rok, jednak godziny jej otwarcia różnią się w sezonie letnim i zimowym – dlatego należy je sprawdzić przed wycieczką na stronie podziemnej trasy turystycznej w Krobicy (zob. https://kopalniakrobica.pl/). Ciekawą opcją jest nocne zwiedzanie kopalni, które jest organizowane cyklicznie, zazwyczaj wybrane piątki lub soboty albo przy okazji różnych okoliczności – np. Halloween czy Barbórki. Po wcześniejszej rezerwacji mogą z niego skorzystać osoby dorosłe, w niektórych edycjach wydarzenia także dzieci powyżej 10 roku życia. Standardowo na podziemną trasę turystyczną można zabrać dzieci powyżej 6 roku życia.


Istnieje także możliwość zamówienia indywidualnej wycieczki grupowej po podziemnej trasie turystycznej. Może mieć ona formę integracyjnej gry terenowej lub survivalowej przygody, podziemnego escape roomu czy nietuzinkowego wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego. Dostępne są również indywidualne oferty dla firm, szkół i seniorów.


Podziemna trasa turystyczna – Jak się przygotować? Jak dojechać?

W kopalni utrzymuje się dość niska temperatura – około 7 stopni. Dlatego na wycieczkę podziemną trasą turystyczną warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie. Na wejściu turyści otrzymują kask. Zejście do podziemi odbywa się z reguły o pełnej godzinie. Dojazd samochodem do kopalni Św. Jana w Krobicy ze Świeradowa Zdroju zajmuje zaledwie 7 minut. Mieści się ona niespełna 5 kilometrów od centrum Świeradowa – jej dokładny adres to Krobica 90. Można tam dojechać również koleją, ze stacji Świeradów Zdrój, a następnie dojść do kopalni 30-minutowym spacerem.Nadziemny szlak po obiektach górniczych

Oprócz podziemnej trasy turystycznej w Kopalni św. Jana dostępna jest również ośmiokilometrowa trasa naziemna, prowadząca wzdłuż szlaku nieczynnych już obiektów górniczych. Znajduje się na niej dwanaście stanowisk i trzy punkty widokowe.


Nadziemna i podziemna trasa turystyczna w Krobicy to świetny sposób na ciekawe spędzenie czasu. Taka wycieczka jest niezwykle ekscytująca i pobudza wyobraźnię, a dodatkowo pozwala dowiedzieć się wielu ciekawy szczegółów związanych z eksploatacją kruszców w Górach Izerskich.


Jest to również idealna opcja dla pasjonatów dolnośląskich tajemnic, którzy przemierzają liczne szlaki turystyczne obejmujące najciekawsze podziemne atrakcje Dolnego Śląska, takie jak chociażby obiekty wchodzące w skład kompleksu Riese czy podziemia Zamku Książ. Podziemia w Krobicy mają swój unikalny charakter i urok, a wciągające opowieści dobrze poinformowanych i pełnych pasji przewodników, nadają całej wycieczce wyjątkowego klimatu.

Comments


bottom of page