top of page

SKY WALK Świeradów Zdrój – co powiesz na spacer w chmurach

Tylko 2,6 km dzieli Izera Park od jednej z największych atrakcji Świeradowa Zdroju – wieży widokowej Sky Walk. Jest to jeden z najwyższych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Niezaprzeczalnie miejsce to warto odwiedzić zarówno ze względu na wspaniałe widoki na izerskie krajobrazy, jak i szereg innych atrakcji, które czekają na nas w czasie spaceru w chmurach.


SKY WALK Świeradów Zdrój

Wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie Zdroju

Stojąca na zboczu Świeradowca wieża Sky Walk jest niezaprzeczalnie jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Świeradowa Zdroju. Wznosząca się na 62 metry konstrukcja z łagodnie wijącą się drewnianą, szeroką kładką o małym kącie nachylenia (6,5%) i długości 850 metrów, pozwala na przyjemny spacer z przepięknymi widokami, które z każdym kolejnym krokiem stają się coraz bardziej zjawiskowe. Z wieży Sky Walk doskonale widać panoramę Świeradowa Zdroju, Dolinę Kwisy oraz zbocza i szczyty Gór Izerskich.


Otwartą w czerwcu 2021 roku wieżę Sky Walk budowano 11 miesięcy. Zaprojektował ją czeski architekt Zdeněk Fránek, twórca niemalże bliźniaczej wieży Ścieżka w chmurach, która stoi w czeskiej miejscowości Dolni Morava. Koszty całej inwestycji to 40 mln PLN. Na dzień wieża może przyjąć 4000 turystów.


Konstrukcja wieży Sky Walk w Świeradowie składa się przede wszystkim ze stali i drewna, obłożona jest drewnem modrzewiowym. Rdzeniem konstrukcji są trzy stalowe wieże rozmieszczone na planie trójkąta. Obiekt jest wyposażony w nocne oświetlenie, które nie przeszkadza w obserwacji nocnego nieba ze szczytu wieży. Obok wspaniałych widoków wieża oferuje również inne atrakcje, które dostarczają dreszczyku emocji i dodatkowej rozrywki.Atrakcje Sky Walk:

  • Pajęcza sieć – specjalna konstrukcja linowa rozchodząca się w czterech kierunkach, która umożliwia wspięcie się na wyższe poziomy Sky Walk.

  • Scena kameralna – miejsce, w którym można stanąć i zrobić sobie zdjęcie grupowe, odbywają się tam również różnego rodzaju kameralne wydarzenia np. spektakle, koncerty, wykłady itp.

  • Zjeżdżalnia – szybka zjeżdżalnia o długości 105 metrów.

  • Kropla – znajduje się na ostatnim najwyższym tarasie widokowym na wysokości 62 metrów, jest to siatka w kształcie kropli rozciągnięta pośrodku podestu.

  • Szklana platforma – również znajduje się przy najwyższym tarasie widokowym, jest to szklana platforma, na którą można wejść, atrakcja ta gwarantuje silne i niezapomniane wrażenia.

Na wieży przy barierkach rozmieszczone są zdjęcia widocznej panoramy wraz z opisem, dzięki czemu wiemy dokładnie, na jakie szczyty i obiekty patrzymy.


Sky Walk spacer w chmurach dla całej rodziny

Sky Walk to świetny sposób na rozrywkę dla całej rodziny, nawet w przypadku mniejszych maluchów, które poruszają się jeszcze w wózku. Na wieże można bowiem bez problemu wjechać. Obok wieży widokowej znajdują się sklepy z pamiątkami oraz punkty gastronomiczne, w których można coś zjeść. Od strony ul. Dąbrowskiego znajduje się wiele parkingów, chociaż większość jest płatnych.


Wstęp na wieżę również jest płatny. Ceny biletów są dość wysokie i oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych. Zjazd zjeżdżalnią jest dodatkowo płatny. Bilety można kupić jedynie na miejscu – nie są dostępne online. Na wieżę nie można wprowadzać zwierząt, przygotowane są jednak dla nich specjalne kojce zamykane na kluczyk.

Wieża Sky Walk jest czynna przez cały tydzień. W sezonie zimowym (listopad-marzec) jest otwarta w godzinach 9:00-17:00. W kwietniu w godzinach 9:00-18:00. Od maja do września w godzinach 9:00-19:00. W październiku w godzinach 9:00-18:00. Przy czym w czasie świąt godziny otwarcia są inne, warto je wcześniej sprawdzić na stronie internetowej Sky Walk.Izera Park – jak dotrzeć do wieży Sky Walk?

Do wieży Sky Walk z kompleksu Izera Park można dotrzeć rowerem, samochodem lub wybrać się pieszo. Dystans do pokonania to zaledwie 2,6 km. Pieszą wycieczkę warto rozpocząć od wejścia na zielony szlak turystyczny (wejście z ul. Zakopiańskiej) prowadzący do Skweru Unii Europejskiej w centrum Świeradowa Zdroju – przy okazji warto zwiedzić Park Zdrojowy i Dom Zdrojowy. Następnie wchodzimy na biegnący równolegle szlak czerwony i niebieski. Przy rozwidleniu podążamy szlakiem niebieskim (Stara Droga Izerska) prosto do Sky Walk. Całą trasę w jednym kierunku można pokonać w około 40 minut. Samochodem lub rowerem można dojechać do wieży od drugiej strony, kierując się na ul. Dąbrowskiego 8.


Comments


bottom of page