top of page

Single Track – trasy rowerowe w Świeradowie Zdroju

Nie bez przyczyny Góry Izerskie są prawdziwym rajem dla pasjonatów jazdy na rowerze, stoi za tym innowacyjna na skalę europejską sieć ścieżek rowerowych – Single Track – biegnąca przez przepiękne górskie tereny – zarówno po polskiej stronie w Świeradowie Zdroju, jak i czeskiej, przede wszystkim w Nové Město pod Smrkem. Łącznie mamy do dyspozycji aż 14 tras o całkowitej długości 80 kilometrów. Co warto o nich wiedzieć?


Single Track – trasy rowerowe w Świeradowie Zdroju

Trasy Single Track w Świeradowie Zdroju

Trasy single track to z założenia wąskie i dedykowane przede wszystkim do jazdy jednokierunkowe ścieżki rowerowe. Single Track w Świeradowie Zdroju i czeskim Nové Město pod Smrkem to 14 tras rowerowych MTB, wytyczonych przez Dafydda Davisa, walijskiego projektanta szlaków rowerowych, uznawanego za światowego lidera i eksperta w tej dziedzinie. Ciekawostką jest to, że w 2016 roku Daffyd Davis odwiedził Świeradów Zdrój i zwizytował wytyczone przez siebie trasy.


Trasy Single Track w Górach Izerskich mają zróżnicowany stopień trudności. Najważniejsze jest jednak to, że prowadzą przez jedne z najpiękniejszych miejsc w Sudetach, zapewniając nie tylko moc wrażeń ze zjazdów i podjazdów, ale także przepiękne otoczenie, a w określonych punktach spektakularne widoki.


Ścieżki są wykonane z warstwy zagęszczonego tłucznia, co daje wrażenie powierzchni szutrowej. Na terenach podmokłych poprowadzone zostały drewniane kładki. Trasy są również zaprojektowane w taki sposób, że poszczególne ścieżki łączą się ze sobą. Przykładowo Czerniawska Kopa łączy się z trasą Rapický okruh, a Hřebenáč z trasą Obora i Násupní.Single Track – najważniejsze oznaczenia

Do najważniejszych oznaczeń tras single track należy poziom trudności danej ścieżki, oznaczony za pomocą koloru:

 • Zielony – trasa bardzo łatwa, zazwyczaj dwukierunkowa pełniąca często również rolę łącznika pomiędzy innymi ścieżkami, jest odpowiednia także dla dzieci.

 • Niebieski – trasa łatwa, jednak już jednokierunkowa, jest przyjemna i pozwala napawać się pięknem otaczającej natury.

 • Czerwony – trasa uznawana za średnio trudną, znajdują się na niej hopki i zakręty.

 • Czarny – najtrudniejsze, a tym samym najbardziej wymagające trasy, które najbardziej spodobają się doświadczonym rowerzystom, mamy tutaj jazdę zboczem czy przejazd przez kładkę.

Na mapach Single Track Świeradów Zdrój znajdują się również trasy oznaczone kolorem fioletowym. Są to łączniki pozwalające na przejechanie skrótem z jednego odcinka ścieżki na inny. One także są dwukierunkowe. Poza tym rowerzyści mają do dyspozycji również inne drogi leśne (na mapie oznaczone linią przerywaną), które łączą poszczególne odcinki single track.


Trasy Single Track Polska

Po polskiej stronie biegną co prawda tylko trzy z czternastu ścieżek Single Track, jednak dwie z nich są najdłuższe z wszystkich tras. Poniżej prezentujemy stopień ich trudności i wszystkie inne istotne informacje na ich temat.

 • Czerniawska Kopa – trasa czarna / trudna / dystans 15,3 km Czerniawska Kopa to najdłuższa trasa single track, która zaliczana jest do trudnych. Wjazd na Czerniawską Kopę od strony Świeradowa Zdroju znajduje się przy ul. Strażackiej, niedaleko Izera Park. Trasa jest tak skonstruowana, że można na niej zrobić kilka pętli o różnej długości – znajdują się na niej dwa łączniki dwukierunkowe. Przechodzi po zboczach Opaleńca, Czerniawskiej Kopy i Małej Góry.

 • Zajęcznik – trasa czerwona / średnio trudna /dystans 14,75 km Zajęcznik to druga co do długości trasa Single Track. Jest to trasa nieco łatwiejsza niż poprzednia, jednak nadal jest dość trudna. Wjazd na Single Track Zajęcznik od strony Świeradowa Zdroju również znajduje się przy ul. Strażackiej – po jej drugiej stronie. Na Zajęcznik można wjechać także od strony Orłowic (na wysokości Krobicy), korzystając z dojazdu ścieżką leśną.

 • Góreczno – część trasy czarna i część czerwona / trudna i średnio trudna / dystans 7,2 km Trasę Góreczno również można zaliczyć do tych dłuższych. Biegnie po zboczu Stogu Izerskiego. Odznacza się wysokim stopniem trudności, przy czym jest to jedyna trasa Single Track w Górach Izerskich, która w części została oznaczona jako czerwona, a w drugiej części jako czarna. I w tym przypadku wjazd na ścieżkę od strony Świeradowa również znajduje się przy ul. Strażackiej, w tym samym punkcie, co wjazd na Czerniawską Kopę.Trasy Single Track Polska / Czechy

Są to ścieżki, które częściowo biegną przez tereny w Polsce lub wjazd na nie leży na polsko-czeskim pograniczu.

 • Násupní – trasa zielona / bardzo łatwa / dystans 1,8 km

 • Hřebenáč – trasa niebieska / łatwa / dystans 9,8 km

 • Rapický okruh – trasa czerwona / Średnio trudna / dystans 3,6 km (łączy się z Czerniawską Kopą)

Single Track Czechy:

 • Obora – trasa czerwona / średnio trudna / dystans 6,8 km

 • Novoměstská strana – trasa czerwona / średnio trudna / dystans 3,0 km

 • Asfaltový traverz – trasa czerwona / średnio trudna / dystans 3,3 km

 • Ludvíkovský traverz – trasa czerwona / średnio trudna / dystans 4,3 km

 • Libverdská strana – trasa czerwona / średnio trudna / dystans 7,4 km

 • Okolo Měděnce – trasa czarna / trudna / dystans 7,1 km

 • Lázeňská – trasa niebieska / łatwa / dystans 0,2 km

 • Hejnický hřeben – trasa czarna / trudna/ dystans 11,6 km


Jak jeździć na Single Track w Świeradowie Zdroju?

Niebieskie, czerwone i czarne trasy single track są wąskie i jednokierunkowe i należy się poruszać po nich tylko w kierunku, jaki wskazują znaki. Przy ewentualnym wymijaniu czy omijaniu innych rowerzystów zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Zwyczajowo krzyczy się w takiej sytuacji UWAGA, aby ostrzec drugiego rowerzystę, który powinien przesunąć się na górną stronę ścieżki. Pamiętając o tym, że ścieżki są wąskie, nie należy również stawać bezpośrednio na nich i blokować ruchu, należy zatrzymać się tak, aby inni mogli swobodnie i bezpiecznie przejechać.


Izera Park i trasy Single Track na wyciągnięcie ręki

Wjazd na Świeradowskie trasy Single Track znajdują się w odległości zaledwie 1,1 kilometra od Izera Park. Sam kompleks również jest doskonale przygotowany na pasjonatów jazdy na rowerze, oferując nowoczesną rowerownię. Jest to zatem idealne miejsce dla wszystkich poszukujących wygodnej bazy wypadowej do eksploracji ścieżek Single Track w Świeradowie Zdroju.


Comments


bottom of page