top of page

Czy warto zdecydować się na klimatyzację w apartamencie?

Polski klimat nie należy do zbyt upalnych i daleko nam do krajów basenu śródziemnomorskiego, ale według danych meteorologicznych zgromadzonych w czasie minionych dekad, gorących dni w naszym regionie systematycznie przybywa. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj komfortowego mieszkania bez klimatyzacji. Co ważne, chłodzenie to nie jedyna funkcja, jaką oferuje tego typu urządzenie. Czy warto zatem zdecydować się na wyposażenie swojego apartamentu w klimatyzację? Jak może ona wpłynąć na komfort życia i mieszkania?


KLIMATYZACJA W APARTAMENCIE

Gorąco w mieszkaniu – nie tylko upał na to wpływa!

Zakładając, że średnio w roku mamy zaledwie kilka dni naprawdę upalnych, dla niektórych montaż klimatyzacji w apartamencie może wydawać się inwestycją trochę na wyrost. Trzeba jednak uwzględnić tutaj kilka czynników, które pozwalają spojrzeć na tę sprawę zupełnie z innej perspektywy. Przykładowo na nagrzewanie się pomieszczeń wpływa nie tylko zewnętrzna temperatura, ale również ekspozycja budynku na słońce. Popularne duże przeszklenia dają spektakularne widoki i dużą ilość naturalnego światła, niezastawione w czasie słonecznych dni mogą jednak przyczynić się do znacznego podniesienia temperatury w mieszkaniu. Warto zatem mieć świadomość, że na upał w mieszkaniu wpływa nie tylko zewnętrzna temperatura. Na tym jednak nie koniec, bo klimatyzacja to rozwiązanie, które może być przydatne nie tylko latem i nie tylko wtedy, gdy jest nam gorąco.


Klimatyzacja w apartamencie – komfort termiczny o każdej porze roku!

Podstawową funkcją klimatyzacji jest chłodzenie, nie jest ono jednak jedynym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu cieplnego. Przez komfort cieplny trzeba bowiem rozumieć optymalną temperaturę o każdej porze roku i tutaj nowoczesne klimatyzatory mają nam do zaoferowania bardzo ciekawe udogodnienie. Klimatyzator może bowiem działać na takiej samej zasadzie jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Wystarczy, że urządzenie będzie wyposażone w funkcję rewersyjną, która odwraca proces chłodzenia, na ogrzewanie. W takim zastosowaniu klimatyzacja staje się bardzo komfortowym wsparciem w czasie sezonów jesiennych i wiosennych, pozwalając na szybkie i wygodne dogrzanie pomieszczeń w okresie, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął lub gdy już się zakończył, a nadal zdarzają się chłodniejsze dni.Zbyt wysoka temperatura w domu – jak wpływa na samopoczucie?

Upały mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej narażone na negatywne konsekwencje ekstremalnych temperatur są osoby starsze i dzieci. Kilkudniowe upały są uciążliwe zarówno w dzień, jak i w nocy. W tym pierwszym przypadku powodują złe samopoczucie i osłabienie. W nocy zbyt wysoka temperatura zaburza jakość snu, uniemożliwiając często zaśnięcie, co przekłada się na dalsze osłabienie organizmu i zaburzenie równowagi jego działania. W czasie gorących dni spada również koncentracja i efektywność, co może być szczególnie uciążliwe dla osób, które pracują zawodowo w domu niewyposażonym w klimatyzację.


Klimatyzator w apartamencie – jakie zalety?

Wielofunkcyjność nowoczesnych klimatyzatorów, które pozwalają chłodzić w czasie upału i ogrzewać w czasie chłodu, już jest sporym plusem, przemawiającym na korzyść montażu tego typu urządzenia w apartamencie. A to nadal nie jest wszystko, co tego typu wyposażenie może nam zagwarantować. Jakość powietrza w mieszkaniu również ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele różnych mikroustrojów i roztoczy krąży dookoła nas, powodując różnego rodzaju alergie i choroby. Zbyt mała lub nadmierna wilgotność w mieszkaniu również nie sprzyja dobremu samopoczuciu.


Wszystkie te problemy może rozwiązać nowoczesna klimatyzacja. Tego typu urządzenia są bowiem wyposażane w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Mogą również być zaopatrzone w funkcje kontroli wilgotności powietrza, a nawet jego jonizacji. W ten sposób klimatyzator staje się strażnikiem jakości powietrza w apartamencie, gwarantując pełen komfort życia, który szczególnie docenią alergicy i astmatycy.Co najważniejsze, nowoczesne klimatyzatory pozwalają na zarządzanie temperaturą w całym mieszkaniu. Dzięki temu z łatwością można ją regulować i oddzielnie ustawiać dla danych pomieszczeń. Przykładowo najchłodniej powinno być w sypialni, gdzie najbardziej optymalna temperatura do spania to około 18 stopni Celsjusza. W pozostałych dziennych pomieszczeniach zaleca się utrzymanie temperatury na poziomie 20-22 stopni Celsjusza. Przy czym klimatyzatory posiadają również bardzo często zdalne sterowanie z możliwością ustawienia określonych parametrów, które są następnie automatycznie utrzymywane.


Klimatyzacja w apartamentach Izera Park

Biorąc pod uwagę szereg korzystnych aspektów związanych z użytkowaniem klimatyzacji, w apartamentach Izera Park przewidziana została możliwość instalacji tego typu wyposażenia. Jest ona dostępna jako opcja realizowana na życzenie inwestora. Warto zatem dobrze przemyśleć tę kwestię. Wielowymiarowy komfort, jaki oferuje klimatyzacja, nie tylko przyczyni się do podniesienia wartości apartamentu, ale również uczyni go bardziej atrakcyjnym dla gości, jeśli inwestor planuje jego wakacyjny wynajem. Coraz częściej dostępność klimatyzacji bywa bowiem czynnikiem decydującym przy wyborze konkretnego zakwaterowania na czas urlopu.


Comments


bottom of page