top of page

Dom zdrojowy w parku zdrojowym w Świeradowie Zdroju – poznaj to miejsce

Świeradów Zdrój słynie ze swoich uzdrowiskowych tradycji, których nieodłącznym elementem jest Dom Zdrojowy mieszczący się w centrum miasta, zaledwie 2,4 km od Izera Park. Obiekt ten znają nie tylko kuracjusze, jest to bowiem jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Świeradowa, która przy okazji ma również ciekawą historię. Co trzeba wiedzieć o tym miejscu i dlaczego warto je odwiedzić?


Dom zdrojowy

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju – historia, architektura, ciekawostki

Świeradowski Dom Zdrojowy jest częścią zespołu uzdrowiskowego z końca XIX wieku mieszczącego się przy ul. Zdrojowej 2. W skład kompleksu wchodzi również unikatowa i zjawiskowa modrzewiowa hala spacerowa o długości 80 metrów oraz pijalnia wód. Hala łączy dwa budynki uzdrowiskowe, na które podzielony jest obiekt. Obecny dom zdrojowy stoi w miejscu starego Domu Źródlanego wybudowanego jeszcze w XVIII wieku, który niestety spłonął w 1895 roku.


Nowy Dom Zdrojowy został wzniesiony w 1899 roku, według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Do budowy obiektu zaangażowano aż 600 pracowników. Architektura budynku jest bardzo ciekawa i oryginalna. W piwnicy Domu Zdrojowego mieści się Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego otwarte w 2014 roku – na 260 rocznicę ocembrowania pierwszych źródeł wód mineralnych w Świeradowie. W muzeum dostępne są ekspozycje związane z historią obiektu. Co ciekawe, konstrukcja nowego Domu Zdrojowego również została dotknięta tragedią. W 1970 roku wybuchł bowiem kolejny pożar, który strawił część czwartego piętra. Pięć lat zajął remont i modernizacja obiektu.


Uzdrowisko i turystyka

Dom Zdrojowy stoi w pobliżu głównego deptaku miejskiego, który również stanowi jedną z istotnych atrakcji turystycznych miasta. W hali spacerowej Domu Zdrojowego zdobionej przepiękną roślinną polichromią i witrażami znajdują się kawiarnie, biuro turystyczne i pijalnie wody oraz sklepy z pamiątkami. Charakterystyczną cechą Domu Zdrojowego jest 46-metrowa wieża zegarowa, na którą można wejść i podziwiać widoki na okoliczne Góry Izerskie. Sam dom nadal pełni funkcję uzdrowiska, oferując szereg kuracji na bazie wód leczniczych – w tym unikalnych wód radonowych oraz terapii z użyciem borowiny i wywarów z kory świerku.


Park Zdrojowy w Świeradowie Zdroju – 2,4 km od Izera Park

Park zdrojowy znajdujący się w odległości jedynie 2,4 km od kompleksu Izera Park, tak jak Dom Zdrojowy, został zaprojektowany przez Grossera i powstał w tym samym czasie. Obok Domu Zdrojowego, hali spacerowej i pijalni wód znajduje się na jego terenie szereg innych ciekawych atrakcji. Przez park przechodzą również


Świeradowskie trasy turystyczne:

  • niebieski szlak Chatka Górzystów, Jezioro Pilchowickie

  • zielony szlak Gryfów Śląski, Stóg Izerski

  • czerwony szlak Główny Szlak Sudecki, Stóg Izerski, Szklarska Poręba, Hala Szrenicka


Atrakcje Parku Zdrojowego:

  • Sztuczna grota

  • Szachownica

  • Pomnik żaby

  • Łazienki Leopolda (aktualnie centrum reumatologii)

  • Willa Marzenie – budowla w stylu szwajcarskim wzniesiona w 1901 roku

  • Tarasy obok domu zdrojowego o długości 160 metrów


W parku znajduje się ciekawa roślinność, fontanny, sztuczne groty, tarasy, ogrody, pergole, rampy oraz mury oporowe na skarpach, a także rzeźby i iluminacje świetlne. Są w nim również zaciszne zakątki i spacerowe alejki oraz ławki, na których można posiedzieć i nacieszyć się spokojem w przepięknym otoczeniu. Park jest bardzo malowniczym miejscem, pełnym zieleni, krzewów, drzew i kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują kilkudziesięcioletnie agawy.Zwiedzanie Domu Zdrojowego i parku w Świeradowie Zdroju

Niezaprzeczalnie świeradowski Dom Zdrojowy wraz z drewnianą halą spacerową, pijalnią wód i parkiem zdrojowym to miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić. Hala spacerowa jest czynna codziennie w godzinach 7:00-20:00, a pijalnia wody mineralnej w godzinach 8:00-17:30. Na wieże widokową wejście jest płatne, wpuszczane są 5-osobowe grupy, można na nią wejść w godzinach 8:00-15:00.


Dom Zdrojowy z parkiem zdrojowym to jedna z największych atrakcji Świeradowa Zdroju. Jest to równocześnie obiekt historyczny, budynek o bardzo ciekawej architekturze, uzdrowisko i wspaniałe miejsce na chwilę relaksu. W klimatycznej drewnianej hali spacerowej łączącej dwie części Domu Zdrojowego można natomiast coś zjeść, napić się kawy i kupić ciekawe pamiątki.


Komentarze


bottom of page