top of page

Wodospady Czarnego Potoku w Górach Izerskich

Na miłośników górskich kaskad i wartkich strumieni w dolinie Czarnego Potoku czekają wyjątkowe wodospady, często traktowane jako jeden wodospad, uważany za największy w Górach Izerskich. Jest to miejsce warte odwiedzin z kilku powodów, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim liczne progi rzeczne i wspaniale zachowane zapory przeciwrumszowe, a także stosunkowo prostą drogę i zjawiskowe widoki. Wszystko to razem gwarantuje świetną przygodę w górskim otoczeniu. Co trzeba wiedzieć, przed wyruszeniem w drogę nad wodospad Czarnego Potoku? Jak tam dotrzeć? I jakie atrakcje czekają na nas po drodze?

Czarny Potok – dopływ Kwisy

Zanim przejdziemy do samego wodospadu, warto poznać kilka najistotniejszych informacji o samym Czarnym Potoku. Jest to lewy dopływ Kwisy i wypływa ze wschodniego zbocza Smreka, jednego ze szczytów Wysokiego Grzbietu. Źródło Czarnego Potoku znajduje się na wysokości ok. 1055 m. n. p. m., natomiast jego długość wynosi około 14,5 kilometrów. Ciągnie się on głęboko wyciętą doliną po zboczach Stogu Izerskiego, Opaleńca, Czerniawskiej Kopy i Czerniawki.

Wodospady Czarnego Potoku zlokalizowane są powyżej Czerniawy-Zdrój – dzielnicy Świeradowa Zdroju. To właśnie tam na odcinku liczącym około 3 kilometrów mamy do czynienia z opadnięciem wody aż o 500 metrów. Wspaniałych widoków dostarczają tutaj liczne kaskady, którymi woda spływa wartkimi strumieniami. Oczywiście na największe wrażenia można liczyć po okresach intensywnych opadów, kiedy duże ilości piętrzącej się wody mkną przed siebie wzburzonym nurtem.


Wodospady Czarnego Potoku – dlaczego warto się wybrać?

Wycieczka nad Wodospady Czarnego Potoku to świetny pomysł na spędzenie czasu w przepięknym górskim otoczeniu. Jest ciekawa, bo mamy do czynienia z zespołem licznych kaskad rozciągniętych na wspomnianej już długości 3 kilometrów. W takim ujęciu są one traktowane jako jeden Wodospad Czarnego Potoku uważany za największy wodospad w Górach Izerskich. Trasa wzdłuż licznych wodnych uskoków jest zatem o wiele bardziej atrakcyjna, niż miałoby to miejsce w przypadku jednego konkretnego wodospadu. W ten sposób mamy możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów dłużej.

Nie bez znaczenia jest również to, że Czarny Potok biegnie przepięknym lasem z bogatą szatą roślinną, co pozwala na pełne zanurzenie się w naturze. Jest to również miejsce bardzo wdzięczne do fotografowania, w którym można uchwycić naturę w jej najpiękniejszej postaci.

Trasa do Wodospadu Czarnego Potoku – Świeradów Zdrój

Do wodospadu prowadzi zielony szlak Doliny Czarnego Potoku. Wygodne dojście gwarantuje wejście na szlak z parkingu przy kwaterze Myśliwska Chata. Odległość do Wodospadów Czarnego Potoku od kompleksu Izera Park w linii prostej wynosi około 2 km. Do Myśliwskiej Chaty można dojechać w zaledwie 7 minut. Pierwszy wodospad znajduje się kilkaset metrów od parkingu. Co do samej wędrówki, warto mieć na uwadze, że wzdłuż potoku znajdują się liczne ścieżki, jednak do niektórych kaskad trzeba przedzierać się przez bardziej dzikie tereny. Wodospady na Czarnym Potoku można odwiedzić także podczas wędrówki na Stóg Izerski czy Czerniawską Kopę.

Atrakcje Czarnego Potoku – Kaskady Czarnego Potoku

Do największych atrakcji Czarnego Potoku obok naturalnych przepięknych kaskad, tworzonych przez liczne głazy i kamienie, zaliczyć trzeba pozostałości rozbudowanego systemu zapór przeciwrumszowych i przeciwpowodziowych. Zostały one wybudowane na początku XX wieku, po katastrofalnej powodzi, jaka miała miejsce w lipcu 1897 roku. Ich zadaniem po dziś dzień jest ochrona przed gwałtownym wzbieraniem wody w okresach deszczowych. System chroni przed powodzią i lawinami kamieni, przy okazji gwarantując przepiękne widoki, przedstawiające ponad stuletnie omszałe konstrukcje, które przy całym swoim uroku, nadal spełniają swoją funkcję.

Jak już wcześniej wspomniano, wycieczkę do wodospadów można z powodzeniem połączyć z innymi turystycznymi atrakcjami, takimi jak wyprawa na Stóg Izerski – łącznie z wjazdem kolejką gondolową czy wycieczka na Czerniawską Kopę, na której czeka odnowiona drewniana wieża widokowa o wysokości 15 metrów, co w połączeniu z wysokością Czerniawskiej Kopy (776 m. n. p .m.) daje wspaniałe widoki na okolicę.

Wodospad Dolny Czarnego Potoku w Czechach

Ciekawostką jest fakt, że również po czeskiej stronie Gór Izerskich znaleźć można Wodospad Czarnego Potoku. Jest to zupełnie inne miejsce, zlokalizowane na zachód od Świeradowa Zdroju, niedaleko czeskich Hejnic. Wodospad Czarnego Potoku znajdujący się po czeskiej stronie Gór Izerskich jest uważany za jeden piękniejszych w tym regionie, a wszystko ze względu na jego dość spektakularny wygląd i otoczenie.

Liczy on około 10 metrów wysokości i powstał w efekcie zablokowania się pomiędzy ścianami skalnymi olbrzymiego głazu. Wodospad dolny mieści się u podnóża szczytu Południowe Kamienie, w dość stromej dolinie. Miejsce, w którym się znajduje, ma unikalny klimat, a wszystko za sprawą obecności wysokich bloków skalnych, które robią monumentalne wrażenie.

 

bottom of page