top of page

Zajęcznik - szczyt w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Jak tam dotrzeć?ZAJĘCZNIK

Zajęcznik to jeden z przepięknych szczytów Wysokiego Grzbietu, największego grzbietu Gór Izerskich, w całości znajdującego się po polskiej stronie. Jest to popularny cel wycieczek rodzinnych, ponieważ za sprawą walorów krajobrazowych i stosunkowo łatwych warunków na szlaku, doskonale nadaje się na niewymagającą podróż po górach z dziećmi. Na tym jednak nie koniec, ponieważ Zajęcznik oferuje także szeregi innych atrakcji, w tym także tych dla dorosłych.


Wysoki Grzbiet w Górach Izerskich

Świeradów Zdrój leży w dolinie rzeki Kwisy pomiędzy dwoma górskimi grzbietami – Kamienickim Grzbietem od strony północno-wschodniej i Wysokim Grzbietem od strony południowo-zachodniej, który jest najwyższym i najdłuższym grzbietem Gór Izerskich. Jego zalesione kopulaste wzniesienia stwarzają wspaniałe warunki zarówno dla rekreacji i turystyki, jak i wypoczynku na łonie natury.


Wysoki Grzbiet ma kilka szczytów, których jednym z najniższych i najłatwiejszych w eksploracji jest Zajęcznik. Dzięki temu jest on doskonałym wyborem na weekendową wycieczkę z dziećmi. Sprawdzi się także jako przyjemne i spokojne interludium w zwiedzaniu innych atrakcji Gór Izerskich. Biorąc pod uwagę fakt, że Świeradów Zdrój jest znanym uzdrowiskiem i często gości kuracjuszy, Zajęcznik ze względu na stosunkowo lekkie i proste podejście jest również świetnym sposobem na mniej wysiłkową rekreację, która świetnie wspiera terapie lecznicze.Zajęcznik – najważniejsze informacje o izerskim szczycie

Zajęcznik jest zalesionym szczytem Wysokiego Grzbietu leżącym w jego północnej części, dokładniej na bocznym ramieniu, które odchodzi ku północy i północnemu wschodowi od Stogu Izerskiego, drugiego co do wysokości (po Smreku) najwyższego szczytu Wysokiego Grzbietu. Zajęcznik wznosi się łagodnie na wysokość 595 m. n. p. m. 


Na jego szczycie znajdowała się kiedyś wieża widokowa, która została zastąpiona stacją transmisyjną. Z jego południowo-wschodniego zbocza można jednak nadal podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa. Warto zaznaczyć, że szczyt oddziela Świeradów Zdrój od Czerniawy-Zdroju, kiedyś oddzielnej miejscowości, dzisiaj dzielnicy miasta.


Na trasie prowadzącej ku szczytowi znaleźć można ławeczki i stoły, które pozwalają na wygodny odpoczynek w przepięknej leśno-górskiej scenerii. Zaraz obok Zajęcznika znajduje się Świeradówka, drugi szczyt o wysokości 605 m, przez niektórych traktowana jako jeden i ten sam szczyt.


Szlak na Zajęcznik – jak trafić?

Wędrówka na Zajęcznik to czysta przyjemność. Trasa jest naprawdę prosta i przyjemna, można ją zakwalifikować do tych bardziej spacerowych niż wymagających. Suma podejść w trakcie drogi na szczyt wynosi 120 metrów. Dystans do pokonania w obie strony to zaledwie ok. 3 kilometrów, które można przejść spokojnym marszem w ok. 1,5 godziny. Na Zajęcznik prowadzi zielony szlak turystyczny biegnący od Czerniawy do Świeradowa. Wejście na Zajęcznik znajduje się na ul. Polnej, do której bardzo łatwo dojść z ul. Zakopiańskiej. Co ciekawe, szczyt w linii prostej dzieli od Izera Park niespełna1,5 kilometra.


Atrakcje Zajęcznika w Górach Izerskich – Ścieżka edukacyjna Zajęcznik

W 2012 roku Nadleśnictwo Świeradów stworzyło na trasie prowadzącej na Zajęcznik ścieżkę edukacyjną. To kolejny powód, dla którego warto wybrać się na ten szczyt razem z dziećmi. Ścieżka edukacyjna na Zajęcznik jest interaktywna, dzięki czemu nie tylko uczy o florze i faunie Gór Izerskich, ale angażuje i zachęca do dalszej podróży i zabawy. Ma ona dość ciekawą i zróżnicowaną formę w postaci tabliczek ze zdjęciami, ruchomych układanek czy zagadek. Po drodze spotykamy 9 różnych stacji:

  • Gdzie mieszkam

  • Roślina-zwierzę

  • Układanka Łowiecka

  • Mieszkańcy Izerskiego lasu

  • Lekcja dendrologii

  • Zobaczysz mnie w dzień czy w nocy

  • Znajdź moją mamę

  • Łańcuch pokarmowy

  • Leśne cymbały

Interaktywne tablice edukacyjne zapewniają dodatkową rozrywkę i garść istotnych informacji. Miłośnicy przyrody, ci mniejsi i ci więksi, z pewnością dowiedzą się z nich wielu ciekawych rzeczy. Nie jest to jednak koniec atrakcji Zajęcznika, kolejną jest trasa rowerowa, która przyciąga na szczyt pasjonatów górskiej jazdy.Trasa rowerowa Single Track Zajęcznik

Zajęcznik jest samodzielną trasą rowerową Single Track Zajęcznik. Jest to średnio trudna ścieżka rowerowa o długości 14,75 kilometrów, oznaczona kolorem czerwonym, na którą wjazd znajduje się powyżej dolnej stacji kolei gondolowej, przy znajdującym się tam parkingu. Trasę na Zajęcznik można pokonać w kilku wariantach – krótkim, średnim oraz długim. Cała trasa biegnie przez wszystkie najciekawsze miejsca – w tym obok wieży widokowej na Młynicy oraz licznych punktów widokowych, zapewniających wspaniałe wrażenia wizualne.


Zajęcznik Dzika Jaskinia i Wieża na Młynicy

Ciekawą atrakcją leżącą zaledwie 1,2 kilometra na północny zachód od Zajęcznika jest ukryta wśród przepięknej roślinności, niezwykle klimatyczna Dzika jaskinia. Drugą, jeszcze większą atrakcją, która także znajduje się w niewielkiej odległości od Zajęcznika, jest inny szczyt Wysokiego Grzbietu – Młynica oraz nowoczesna wieża widokowa, która została na niej umieszczona. Jest to jedna z największych atrakcji regionu, którą także warto odwiedzić.

Commentaires


bottom of page