top of page

Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju – musisz się na nią wybraćKOLEJ GONDOLOWA W ŚWIERADOWIE ZDROJU

Imponujące widoki na Izerskie Góry to nie wszystko, co oferuje kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju. Zaliczana do największych atrakcji polskich Sudetów Zachodnich, jest czymś, na co naprawdę warto się skusić. Kolejka mieści się zaledwie 500 metrów od Izera Park, wystarczy zatem tylko krótki spacer i już można skorzystać z przejażdżki jedną z najnowocześniejszych kolejek gondolowych w Polsce. A warto zaznaczyć, że jest ich naprawdę niewiele, zwłaszcza w tak pięknej scenerii.


Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju – szybka droga na Stóg Izerski

Działająca w ramach ośrodka Skin & Sun Świeradów Zdrój kolej gondolowa znajduje się przy ul. Źródlanej 7. Jest to najszybsza i najwygodniejsza droga na Stóg Izerski, jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, leżący na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu. Kolej biegnie wzdłuż szlaku czerwonego, który jest Głównym Szlakiem Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza o długości 443 kilometrów, zaczynającym się w Świeradowie Zdroju i kończącym w Prudniku, w województwie opolskim.


W czasie podróży kolejką przed oczami pasażerów rozpościerają się fantastyczne widoki na przepiękną panoramę Gór Izerskich. Długość trasy, jaką przemierzają gondole, to aż 2171 metrów, a cała podróż trwa średnio od 8 do 10 minut. Maksymalna prędkość, z jaką porusza się kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju, to 21,6 km/h. Różnica poziomów pomiędzy stacją dolną a górną wynosi natomiast 443 metry. Dolna stacja mieści się na wysokości 617 m. n. p. m., a górna na 1060 m n. p. m. Wyciąg biegnie wzdłuż stoku o nachyleniu 19%.


Gondolą na szczyt z rowerem i zimowym sprzętem sportowym

Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju jest przystosowana do transportu rowerów i sprzętu narciarskiego. Bez żadnych problemów mogą z niej korzystać również osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Tym samym jest to bezpieczny, szybki i wygodny sposób zarówno dotarcia na szczyt, jak i powrotu do stacji dolnej. Obok stacji dolnej kolejki dostępny jest parking, wypożyczalnia rowerów oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Na stacji górnej znajduje się również restauracja.


W niewielkiej odległości od górnej stacji kolei gondolowej stoi ponad stuletnie schronisko na Stogu Izerskim. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, idealne na odpoczynek w czasie górskich wędrówek czy zimowych zjazdów. Tarasy widokowe schroniska gwarantują spektakularne widoki na zachodnie Karkonosze i panoramę Świeradowa Zdroju. Turyści mogą skorzystać z dwóch bufetów oferujących przepyszne dania polskiej i regionalnej kuchni. Na terenie schroniska dostępne jest także WI-FI.


Warto zaznaczyć, że liczba tego typu obiektu w Polsce jest ograniczona, na terenie górskim oprócz kolei gondolowej w Górach Izerskich, działają jeszcze tylko trzy tego typu koleje liniowe – jedna w Szczyrku, druga w Krynicy-Zdroju i trzecia w Solinie.Kolej gondolowa w Górach Izerskich – czynna przez cały rok

Tak jak sezon turystyczny trwa w Górach Izerskich cały rok, tak i kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju jest czynna praktycznie przez wszystkie dni w roku. W sezonie letnim kolejka służy przede wszystkim miłośnikom pieszej turystyki i rowerowych wędrówek.


W zimowym sezonie kolejka gondolowa staje się transportem dla narciarzy i fanów snowboardu, którzy mogą za jej pomocą dostać się szybko i wygodnie na 2500-metrową trasę narciarską oraz na trasy biegowe zaczynające się już przy górnej stacji kolei, od Izerskiego Szlaku Cietrzewia, który prowadzi na Polanę Izerską i Chatkę Górzystów.


Kolej gondolowa Świeradów Zdrój – najważniejsze dane techniczne

Charakterystyczną cechą kolei gondolowych jest wprzęganie i wyprzęganie gondoli z liny nośno-napędowej, co pozwala na równoczesne poruszanie się kilkudziesięciu gondoli. W praktyce działa to tak, że gondole po dotarciu do stacji dolnej lub górnej są spowalniane, wyprzęgane z liny i kierowane na boczny tor, co pozwala pasażerom na ich bezpieczne i wygodne opuszczenie.


Kolej Gondolowa w Świeradowie Zdroju została oddana do użytku w 2008 roku. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce na początku roku 2009. Budowa obiektu trwała rok, a jej realizacją zajęła się ceniona austriacka firma Doppelmayr, która jest liderem w zakresie produkcji kolei i wyciągów narciarskich. W efekcie powstała nowoczesna kolej z 71 gondolami, zdolna do transportu 2400 osób na godzinę. Pojedyncza gondola może zabrać maksymalnie 8 osób.Kolej gondolowa w Górach Izerskich jest czynna przez cały tydzień. Godziny otwarcia w zależności od dnia tygodnia, sezonu czy okresów świątecznych, są jednak różne, dlatego najlepiej jest sprawdzić aktualną sytuację u źródła, czyli na stronie internetowej operatora obiektu (zob. https://skisun.pl/informacje/). Niezaprzeczalnie jest to jedna z największych atrakcji Gór Izerskich, z której po prostu trzeba skorzystać, niezależnie od tego, czy jesteśmy amatorami pieszych wycieczek, górskich pejzaży, rowerowych wypraw czy sportów zimowych. Przejażdżka koleją gondolową to niezapomniane wrażenia, których warto zaznać.

 

コメント


bottom of page