top of page

Świeradów Zdrój - czym urzeknie Cię to miejsce?


Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój, malowniczo położony w sercu Gór Izerskich, jest miejscem, które zachwyca swoim przepięknym otoczeniem, bogatą historią, liczonymi w setkach lat tradycjami uzdrowiskowymi i szeroką ofertą aktywności na świeżym powietrzu. Za chwilę zabierzemy Cię w podróż po Świeradowie Zdroju, odkrywając jego największe skarby, które przyciągają zarówno miłośników sportu, rekreacji i turystyki, jak i tych, którzy szukają spokoju, zdrowia i wytchnienia od miejskiego zgiełku i szybkiego tempa życia. Sprawdź, czym urzeka to miejsce i dlaczego warto je odwiedzić!


Góry Izerskie

Zacznijmy od serca regionu, w którym znajduje się Świeradów Zdrój, czyli Gór Izerskich, stanowiących prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Góry Izerskie, będące częścią Sudetów Zachodnich, oferują spektakularne widoki i różnorodne trasy turystyczne. Są idealne dla pasjonatów górskich wędrówek, narciarstwa oraz kolarstwa górskiego, zapewniając wspaniałe krajobrazy i świetnie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Zróżnicowane szlaki piesze i rowerowe dostosowane są do różnych poziomów umiejętności, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. O atrakcjach turystycznych związanych z Górami Izerskimi będzie jeszcze więcej w dalszej części artykułu. Sprawdźmy jednak najpierw co do zaoferowania ma dla nas samo miasto!


Świeradów Zdrój – bogata tradycja uzdrowiskowa

Świeradów Zdrój to miejscowość z ponad 400-letnią tradycją uzdrowiskową, która kryje w sobie bogatą historię. Uzdrowiska w Świeradowie Zdroju słyną z leczniczych wód mineralnych i borowin. Już w XVI wieku wspominano o źródłach z kwaśnymi wodami mineralnymi, a w XVIII wieku przeprowadzono analizy wskazujące na skuteczność świeradowskich wód źródlanych w leczeniu wielu schorzeń. Zaowocowało to pierwszymi uzdrowiskami, które oferowały terapie pitne, a także kąpiele w wodach źródlanych oraz w wywarach z kory świerku i borowiny.


W Świeradowie-Zdroju znajdują się również wyjątkowe źródła wód mineralnych radonowych, razem z pozostałymi wodami mineralnymi są one wykorzystywane w leczeniu schorzeń reumatycznych, ortopedycznych – w tym w rehabilitacji, a także w terapii dolegliwości ginekologicznych czy układu krążenia. Efekty lecznicze wzmacniają zabiegi borowinowe, znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i regenerujących.Zabytki i atrakcje w Świeradowie-Zdroju

Miasto jest pełne zabytkowych willi i pensjonatów z przełomu XIX i XX wieku, które stanowią świadectwo świetności kurortu również w przeszłości. Warto zwiedzić tu również zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Józefa, łazienki Leopolda, sanatorium Szarotka z 1900 roku, zespół willowy przy ul. Asnyka z 1905 roku czy Park Zdrojowy z zachowaną oryginalną roślinnością.


Promenada i hala spacerowa

Jedną z ciekawych atrakcji miasta jest promenada spacerowa, która oferuje nie tylko piękne widoki, ale również mnóstwo kawiarni i sklepów. Kolejnym interesującym miejscem jest miejski zespół uzdrowiskowy z XIX wieku, na który składa się zjawiskowa modrzewiowa hala spacerowa o długości 80 m, wypełniona piękną roślinnością i połączona z pijalnią wody w Domu Zdrojowym. Hala spacerowa w Świeradowie odznacza się wyjątkowym klimatem i jest jedną z najdłuższych na Dolnym Śląsku, stanowiąc idealne miejsce na spacery w każdych warunkach pogodowych.


Sztuczna grota i pijalnia wód w Domu Zdrojowym

Dom Zdrojowy w Świeradowie, do którego prowadzi hala spacerowa, kryje w sobie sztuczną grotę oraz pijalnię wód mineralnych. Obecny Dom Zdrojowy stoi w miejscu Domu Źródlanego zbudowanego w XVIII wieku, który spłoną w 1895 roku. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka na 45 metrów wieża zegarowa oraz przepiękne zdobienia.


Park Zdrojowy

Kolejnym miejscem pozwalającym czerpać garściami z pięknych walorów otoczenia jest Park Zdrojowy znajdujący się bezpośrednio w obszarze miasta. Jest to oaza spokoju i relaksu, pełna ścieżek zdrowotnych, zjawiskowej roślinności, miejsc do wypoczynku i zacisznych zakątków. Jest to idealne miejsce na spokojny spacer lub chwilę refleksji na łonie natury.


Kolej gondolowa – atrakcja zimą i latem!

Następna atrakcja turystyczna, która pozwala cieszyć się wspaniałymi górskimi krajobrazami Świeradowa to kolej gondolowa, prowadząca na Stóg Izerski. Przejazd kolejką zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i szmaragdowe lasy, a szczyt stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych i pieszych wędrówek.


Świeradów Zdrój

Przyroda i aktywny wypoczynek – trasy turystyczne

Góry Izerskie to idealne połączenie pięknych świerkowych lasów, gór, rzek (Izera i Kwisa), źródlanych potoków i szumiących wodospadów (mi. in. Wodospad Poidło, Wodospad Kwisa). Jest to miejsce o wspaniałych walorach krajobrazowych, zapewniających wymarzoną formę rekreacji, relaksu, wyciszenia i możliwości obcowania z naturą w jej najpiękniejszej formie.


Świeradów Zdrój oferuje wiele tras turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, które prowadzą przez malownicze tereny Gór Izerskich. Są one idealne dla miłośników aktywności i przyrody. Warto też zaznaczyć, że Świeradów Zdrój znajduje się niedaleko innego popularnego kurortu turystycznego, jakim jest Szklarska Poręba, stanowi zatem świetną bazę wypadową do eksploracji innych rejonów Zachodnich Sudetów.


Góry Izerskie – punkty widokowe

Punkty widokowe w Świeradowie Zdroju to gwarancja zasmakowania zapierających dech w piersi scenerii przedstawiających przepiękną panoramę gór. Są to idealne miejsca do chwili odpoczynku i podziwiania krajobrazów, które pozostają na długo w pamięci. Do tych najbardziej spektakularnych, które trzeba koniecznie odwiedzić, zaliczyć można przede wszystkim trzy wieże widokowe:

  • Wieża SKY WALK – wieża będąca jedną z największych atrakcji Świeradowa Zdroju, to imponująca konstrukcja umożliwiająca podziwianie panoramy Gór Izerskich z zupełnie nowej perspektywy. Jest to wyjątkowe miejsce dla każdego, kto chce poczuć dreszczyk emocji i zobaczyć góry niemalże z lotu ptaka. Wieża ma wysokość około 60 metrów, a na jej szczyt prowadzi drewniana ścieżka o długości 850 metrów. Dodatkową atrakcją jest szklana platforma widokowa oraz to, że z wieży można zjechać na zjeżdżalni o długości 105 metrów.

  • Wieża widokowa na Młynicy – wyjątkowa wieża widokowa mieszcząca się na Młynicy (653 m.n.p.m.). Jej charakterystycznym elementem są kratkowane schody. Wysokość wieży to niespełna 34 metrów, wyposażona jest w dwa stanowiska widokowe – na wysokości 15,5 metra oraz na wysokości 23,7 metra.

  • Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie – klimatyczna drewniana wieża widokowa o wysokości 15 metrów zlokalizowana na szczycie Czerniawskiej Kopy (776 m.n.p.m.). Gwarantuje wspaniałe widoki w przepięknym leśnym otoczeniu. Również jest wyposażona w dwa stanowiska widokowe.


Izerski Park Ciemnego Nieba

Pasjonaci astronomii, gwiazd i astrofotografii będą z pewnością zachwyceni możliwością ich obserwacji i uwiecznienia bez zanieczyszczenia sztucznym światłem, ponieważ w Górach Izerskich znajduje się jeden z nielicznych rejonów w Polsce, w których stworzono specjalne parki ciemnego nieba. Izerski Park Ciemnego Nieba to unikatowe miejsce, gdzie można podziwiać gwiazdy i galaktyki w ich pełnej, majestatycznej krasie, bez zakłóceń światła miejskiego.Jak widać, Świeradów Zdrój to wyjątkowe miejsce, które urzeka nie tylko swoim uzdrowiskowym dziedzictwem i pięknem przyrody, ale także rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i wieloma atrakcjami, które są ciekawe zarówno dla pasjonatów sportu czy rekreacji, jak i historii oraz natury. Jest to doskonałe miejsce na wypad wypoczynkowy z rodziną lub przyjaciółmi, a także na zaznanie spokoju we własnym towarzystwie, kiedy szukamy wyciszenia, relaksu i regeneracji.

Comments


bottom of page