top of page

Stacja ładowania aut elektrycznych – obowiązkowe miejsce w nowoczesnym apartamentowcu


STACJA ŁADOWANIA AUT ELEKTRYCZNYCH

Elektryfikacja motoryzacji niesie ze sobą wiele wyzwań, zwłaszcza dla samych użytkowników tego typu pojazdów. Zmienia się bowiem sposób eksploatowania samochodu, i niestety jak to bywa w okresach przejściowych, wiele rzeczy wymaga dopracowania i dostosowania – szczególnie w kwestii tworzenia infrastruktury umożliwiającej wygodne ładowanie samochodów elektrycznych. Dużą trudność w tym aspekcie napotykają mieszkańcy budynków wielorodzinnych, niezaopatrzonych w ogólnodostępną stację ładowania pojazdów. W Izera Park znajdzie się jednak taka stacja. Dlaczego uważamy to za coś obowiązkowego w nowoczesnym apartamentowcu?

Infrastruktura do ładowania aut elektrycznych w Polsce

Co prawda stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce przybywa, jednak ich liczba nadal nie dorównuje liczbie tradycyjnych stacji paliw. Według danych zgromadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), we wrześniu 2023 roku funkcjonowało w kraju łącznie 3068 publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z 6159 punktami, gdzie 1008 to stacje szybkiego ładowania (DC), a 2060 to stacje wolniejszego ładowania (AC). Warto porównać to do liczby zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w kraju, których w momencie powstania raportu było 50 386.


Oczywiście dostępność stacji ładowania to jedno, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ładowanie samochodu elektrycznego trwa nieco dłużej, a czasami o wiele dłużej, niż tradycyjne tankowanie. Na stacjach AC może trwać to kilka godzin, na stacjach DC można napełnić cały akumulator w 30 minut, czyli nawet najlepsza opcja i tak trochę trwa.


Z tego też powodu niezwykle ważna z punktu komfortowego użytkowania pojazdów EV jest możliwość ich ładowania w swoim miejscu zamieszkania, a w przypadku apartamentów wakacyjnych – zakwaterowania. I o ile w przypadku domów jednorodzinnych cały proces uzupełnienia energii w aucie elektrycznym jest raczej prosty, to jeśli chodzi o kompleksy mieszkalne niewyposażone w ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych, napełnienie akumulatora swojego elektryka może być wyzwaniem. Dlaczego?

Ładowanie pojazdów elektrycznych w kompleksach mieszkalnych – co warto wiedzieć?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jednorodzinnym można przeprowadzić na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym jest uzupełnienie energii w baterii bezpośrednio z gniazdka. Przy całkowicie rozładowanym akumulatorze może to jednak trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Drugim rozwiązaniem jest instalacja prywatnej stacji ładowania w postaci jednopunktowej stacji naściennej lub wolnostojącej stacji ładującej.


W sytuacji, gdy mieszkańcy kompleksu mieszkaniowego nie mają do dyspozycji ogólnodostępnej stacji ładowania aut elektrycznych, ładowanie samochodu staje się problemem, ponieważ najczęściej uzupełnienie energii w samochodzie wiąże się z licznymi przeszkodami, zarówno w zakresie dostępności do odpowiedniej infrastruktury, jak i formalnościami związanymi z uzyskaniem takiego dostępu. Przykładowo, jeśli będziemy chcieli zainstalować prywatną stację ładowania aut elektrycznych, musimy uzyskać zgodę zarządcy obiektu, a w przypadku stacji powyżej 11kW również wspólnoty mieszkaniowej.


Konieczne jest także wcześniejsze przeprowadzenie ekspertyzy, która stwierdzi czy w danym miejscu można taką stację zainstalować. Koszty wszystkich formalności oraz samej stacji i jej montażu trzeba oczywiście pokryć z własnej kieszeni. Przy czym nie zawsze lokalna infrastruktura umożliwia podłączenie stacji ładowania pojazdów EV. Przykładowo potrzebna może być zmiana warunków przyłączeniowych przez dystrybutora energii. A to kolejne komplikacje, formalności i koszty.


Stacja Ładowania Aut Elektrycznych Izera ParkStacja ładowania aut elektrycznych w apartamentowcu – Izera Park mówi tak!

Problemy, z jakimi wiąże się użytkowanie samochodów elektrycznych przez mieszkańców kompleksów mieszkalnych niezaopatrzonych w stacje ładowania aut elektrycznych, mogą zniechęcać do wyboru elektromobilnych rozwiązań transportowych. Widać tutaj, jak ważna jest świadomość społeczna oraz wspieranie inicjatywy elektryfikacji z poziomu kształtowania przestrzeni mieszkalnej.


Mieszkańcy Izera Park mogą być jednak w tej kwestii całkowicie spokojni, ponieważ na terenie kompleksu apartamentowców w Świeradowie Zdroju znajdzie się nowoczesna stacja ładowania aut elektrycznych, która pozwoli na ich wygodne i bezproblemowe użytkowanie – zarówno stałym mieszkańcom, jak i gościom apartamentów, korzystającym z uroków i atrakcji Gór Izerskich.

Wygodne ładowanie aut elektrycznych w Twoim górskim apartamencie!

Stacja ładowania aut elektrycznych w Izera Park to gwarancja pełnej swobody podróżowania samochodami elektrycznymi. Zarówno mieszkańcy kompleksu, jak i goście apartamentów wakacyjnych będą mogli wygodnie naładować swoje pojazdy elektryczne, dzięki czemu zawsze będą gotowe do drogi. Jest to niezwykle ważny aspekt, który z pewnością znajdzie uznanie wśród osób poszukujących nowoczesnych apartamentów wakacyjnych w górach.


Czyni to również całą inwestycję Izera Park o wiele bardziej atrakcyjną, oferując rozwiązania pozwalające na pełne wykorzystanie innowacyjnych technologii transportowych przez mieszkańców apartamentów. Dzięki temu Izera Park to miejsce, które idealnie łączy piękno natury z nowoczesną infrastrukturą, zapewniając wszystko co najlepsze z obu światów.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page